Роман Шолц: Македонците се еден од најретките народи во светот со најстар ген!

Македонците се еден од најретките народи во светот со традиција на постоење, вели Роман Шолц, директорот на Швајцарскиот институт за атропологија и ДНК – ИГЕНЕА за Програмата „Гласот на народот“ со Слободан Томиќ, по повод…

Read More

Старица од Скопје раскажува: Јас ги родив, ги чував, ги школував, кога требаше тие мене да ме чуваат ме оставија во дом за стари лица

Баба Олга од Скопје денеска живее во Дом за стари лица. Ја раскажува својата приказна како после толку годони се нашла таму. Таа сега има 80 години, а во домот е речиси пет години. Се…


Видео кое ќе го наежи секој Македонец: Девојчиња ја пеат „Слушам кај шумат шумите“

Новата преработка на “Некст Тајм” за песната “Слушам кај шумат шумите” за неколку дена стана број еден хит во целата држава. Иако некои се одважија да ја критикуваат, како на пример Златко Ориѓански, оваа преработка…


65 илјади прегледи за два часа: Цеца и Анастасија со новата снимка го срушија Инстаграм!

Цеца Ражнатовиќ и нејзината ќерка Анастасија секогаш и секаде привлекуваат големо внимание, а не пак кога објавуваат заедничка снимка… Тогаш настанува вистинска „лудница“ на Инстаграм, а такво нешто не случи и овој пат. Тие двете,…


Цеца не може да се помири со судбината – болна исповед за Тоше

Светлана Цеца Ражнатовиќ на десетгодишнината од смртта на Тоше Проески, со голема болка зборува за нивното пријателство за кое вели дека го обележале само убави моменти. -Тоше е присутен во сите нас благодарение на својата…


Нејзиното име е Шила и таа вози голем камион! Кога ќе видите како изгледа оваа секс бомба, ќе се фатите за глава

Кога ќе го слушнете зборот „камионџија“ веднаш помислувате на некој „опасен тип“, со гоеми мускули и страшен изглед. Но верувале или не, позади воланот на овие големи машини понекогаш се наоѓа и некоја припадничка на…


БАГАТЕЛА ЦЕНИ: УЈП распродава запленети автомобили, земјишта и станови

Градежни земјишта, автомобили, станови и деловни објекти се дел од движните и недвижни предмети за кои Управата за јавни приходи објави повик. На седумнаесетата аукција УЈП продава работи кои се запленети од даночните обврзници со…


Џиновски глувци го освојуваат градот: Толку се големи што не можат да излезат од канта за ѓубре (ФОТО)

Последниве години, инвазијата на глувци веќе не е вест во Шведска, но самата величина „Гуливер меѓу глувците“, кој е фатен во Гетеборг неизбежно разбуди големо внимание меѓу Швеѓаните, пишуваат медиумите. Во последно време, глувците се…


Се појави нова Ванѓа-илјадници луѓе чекаат да ги види видовитата Марина!

Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за која се верува дека со биоенергија лекува од најтешките болести. Колони…


Дефинитивно би се извадиле од памет доколку ја видете својата жена и бебето на ваква снимка

Седнал Тајрон Морис да гледа снимка од камерата во собата каде што му спиело бебето. И имало што да види – жена му лази по подот ко во сцена од Егзорцист. Е сега, 9 од…