Македонија

Роман Шолц: Македонците се еден од најретките народи во светот со најстар ген!

Македонците се еден од најретките народи во светот со традиција на постоење, вели Роман Шолц, директорот на Швајцарскиот институт за атропологија и ДНК – ИГЕНЕА за Програмата „Гласот на народот“ со Слободан Томиќ, по повод…

Read More

Видео кое ќе го наежи секој Македонец: Девојчиња ја пеат „Слушам кај шумат шумите“

Новата преработка на “Некст Тајм” за песната “Слушам кај шумат шумите” за неколку дена стана број еден хит во целата држава. Иако некои се одважија да ја критикуваат, како на пример Златко Ориѓански, оваа преработка…


Цеца не може да се помири со судбината – болна исповед за Тоше

Светлана Цеца Ражнатовиќ на десетгодишнината од смртта на Тоше Проески, со голема болка зборува за нивното пријателство за кое вели дека го обележале само убави моменти. -Тоше е присутен во сите нас благодарение на својата…


БАГАТЕЛА ЦЕНИ: УЈП распродава запленети автомобили, земјишта и станови

Градежни земјишта, автомобили, станови и деловни објекти се дел од движните и недвижни предмети за кои Управата за јавни приходи објави повик. На седумнаесетата аукција УЈП продава работи кои се запленети од даночните обврзници со…


Todoroff, Micky La Freak и Игор Узунов со нов сингл

Во последните години докажано е дека најдобрата електронска музика произведена од македонски артисти доаѓа од југоисточниот регион на Македонија. Ова соработка помеѓу ди-џеј Тодороф, Мики Ла Фрик и Игор Узунов укажува на тоа дека македонската…


Силен земјотрес почувствуван во Струмица и Гевгелија!

Земјотрес со магнитуда од 4,7 степени според европската макросеизмичка скала во 13:12 часот беше почувствуван во Југоисточниот регион на Македонија. Силен бил потресот и во Струмица. Исто така бил почуствуван и во Гевгелија. Епицентарот бил во…


Скопје повторно се тресе: Нов земјотрес попладнево го стресе главниот град

Нов земјотрес попладнево во 12:52 ги стресе граѓаните на главниот град на РМ. Се уште нема информации за интензитетот на земјотресот. Повеќе информации ќе објавиме подоцна. ОБНОВЕНО. ПРОЧИТАЈТЕ НА СЛЕДНАТА СТРАНА


Скопје пак се стресе – втор земјотрес денеска посилен од првиот

  Tелеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, попладнево, на 20.09.2016 год., регистрира земјотрес од источниот дел на…


Бугарски сеизмолог: Во Скопје не очекувам посилен земјотрес, можни се само послаби

Еден од најискусните бугарски сеизмолози и признат научник, професорот Емил Ботев, во интервју уверува дека во Скопје нема да има посилни земјотреси, но предупредува дека не може да исклучи силен потрес во Романија. – Земјотресот…


Градите на водителката Симона го срушија интернетот! (ФОТО)

Младата водителка Симона Станковска која кариерата ја почна во естрадниот магазин ТВ „Бекстејџ“, а подоцна премина во ТВ Нова, станува се попопуларна, особено на социјалните мрежи. Бидејќи дополнително работи и како модел, на нејзиниот Фејсбук…