Македонија

Todoroff, Micky La Freak и Игор Узунов со нов сингл

Во последните години докажано е дека најдобрата електронска музика произведена од македонски артисти доаѓа од југоисточниот регион на Македонија. Ова соработка помеѓу ди-џеј Тодороф, Мики Ла Фрик и Игор Узунов укажува на тоа дека македонската…

Read More

Силен земјотрес почувствуван во Струмица и Гевгелија!

Земјотрес со магнитуда од 4,7 степени според европската макросеизмичка скала во 13:12 часот беше почувствуван во Југоисточниот регион на Македонија. Силен бил потресот и во Струмица. Исто така бил почуствуван и во Гевгелија. Епицентарот бил во…


Скопје повторно се тресе: Нов земјотрес попладнево го стресе главниот град

Нов земјотрес попладнево во 12:52 ги стресе граѓаните на главниот град на РМ. Се уште нема информации за интензитетот на земјотресот. Повеќе информации ќе објавиме подоцна. ОБНОВЕНО. ПРОЧИТАЈТЕ НА СЛЕДНАТА СТРАНА


Скопје пак се стресе – втор земјотрес денеска посилен од првиот

  Tелеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, попладнево, на 20.09.2016 год., регистрира земјотрес од источниот дел на…


Бугарски сеизмолог: Во Скопје не очекувам посилен земјотрес, можни се само послаби

Еден од најискусните бугарски сеизмолози и признат научник, професорот Емил Ботев, во интервју уверува дека во Скопје нема да има посилни земјотреси, но предупредува дека не може да исклучи силен потрес во Романија. – Земјотресот…


Градите на водителката Симона го срушија интернетот! (ФОТО)

Младата водителка Симона Станковска која кариерата ја почна во естрадниот магазин ТВ „Бекстејџ“, а подоцна премина во ТВ Нова, станува се попопуларна, особено на социјалните мрежи. Бидејќи дополнително работи и како модел, на нејзиниот Фејсбук…


ФОТО: Се бара херојот кој синоќа спаси безброј животи во Скопје

Mногу луѓе кои синоќа патувале и сакале да влезат во Скопје. Тие сведочат дека на влезот во Скопје, пред обиколницата биле запирани од млад непознат човек кој ги препупредувал на лошата и опасна ситуација на…


Масоните и старата скопска чаршија

Честите средби ги одржувавме во некои од деловните простории на нашите Браќа или најчесто во едно познато култно кафуле во историските, мистични градби на Старата Чаршија на Скопје. Ова несомнено за нас имаше некоја симболична…


Исповед на студентка од Велес: На Миконос заработив 30.000 евра за 3 месеци

“Заедно со моите две колешки од факултет 2015 година летото отидовме на Миконос 3 месеци, не договори агент Грк кој преку посредничка од Скопје договара млади студентки од Македонија да работат на најпознатиот грчки остров….


Водителката Милена не сте ја виделе во вакво издание додека прави вежби за задник

Водителката од Канал 5, Милена сме ја виделе во секакво издание, но во ваква положба додека вежба во домашни услови секако дека не! Таа ги почести своите фанови со оваа фотографија на социјалните мрежи која собра…